DHCP Nedir? DHCP Ne İşe Yarar?

DHCP Nedir DHCP Ne İşe Yarar

DHCP İngilizce Dynamic Host Configuration Protoco, herhangi bir ağ sisteminde otomatik olarak IP dağıtma görevini üstlenen bir servistir.

DHCP Genellikle bir ağ içerisinde bulunan cihazların (bilgisayar, tablet, yazıcı, akıllı telefon) belirlenen bir aralıkta otomatik olarak IP almasını sağlar. Bu her cihazın tek tek IP verilerek zaman tasarrufunun ve olası IP çakışmalarının önüne geçer. DHCP ile isternirse her cihaza sabit bir IP verileceği gibi belirli zaman aralıklarında yeniden IP alması sağlanabilir.

DHCP servisi modemlerde, wifi cihazlarında bulunan bir servis olmanın yanında daha büyük şirketlerde bir bilgisayar veya server yapılarında bulunan bir servis olma özelliğindedir.

Özellikle bireysel ve küçük işletmelerde kullanılan modem veya wifi cihazlarında DHCP’nin etkin hale getirilmesi ile internete erişmek isteyen kullanıcılar elle herhangi bir IP girmeden otomatik olarak internete bağlanırlar. Aksi halde DHCP aktif değilse veya yoksa IP’leri elle girmek durumundadır. Aynı durum orta ve büyük ölçekli şirketler için geçerledir. Bu tarz şirketlerde bir bilgisayar özel olarak server yapısında kurularak DHCP olarak kullanılabilir.

Kaynak: Tech-Worm

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir