Batman: Return to Arkham İncelemesi

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

DC evreninin en epik karakterlerinden biri olan Batman, yıllara meydan okuyan yapısıyla oyun dünyasının da vazgeçilmez isimlerinden biri haline geldi. Özellikle Batman: Arkham Knight ile Rocksteady Studios, kafamızı soru yağmuruna tutan etkileyici bir sonla “şimdilik” Batman’in dinlenmesine izin verdi. Bu yazımızın başrol karakteri ise Batman: Return to Arkham. Size bu yazımızda Batman: Return to Arkham İncelemesi ‘ni sunuyoruz

Batman: Return to Arkham İncelemesi

Bazı oyuncular Batman Arkham serisinin çok da başarılı olmadığını düşünürler. Açıkçası konu süper kahraman konulu oyun ise Batman Arkham serisi, aralarında en iyi olandır. Eminim ki rakibi çoktur ancak benim her zaman vereceğim tek bir cevap olacak “çünkü o Batman!”. 2009 yılından bugüne kadar Batman Arkham serisi birçoğumuzun kalbinde yer edindi. Tabii ağabeyleri kadar şanslı olamayan Arkham Knight, PC tarafında ciddi sıkıntılar yaşamıştı.

Optimizasyonundan tutun, grafiğine kadar birçok detay konusunda sınıfta kalan yapımcı firma, oyunu piyasadan çekmişti. Çok beklemedik ki Arkham Knight, raflara geri döndü. Ancak oyunun popüleritesi çoktan bitmişti. Buna aldırmayıp, oyunu bir şekilde denediyseniz, Arkham Knight’ın hikayesinin ne kadar başarılı olduğunu biliyorsunuzdur. Oynamayanlar için spoiler vermeyelim.

Batman: Return to Arkham İncelemesi

Konumuz olan Batman: Return to Arkham ise bizlere serinin en başarılı oyunlarını tek pakette bir araya getiriyor. İçerisinde olanlar: Batman Arkham Asylum (Game of the Year sürümü), tüm ekstra zorlu harita görevleri, bunun yanında Batman Arkham City (Game of the Year sürümü), tüm DLC paketleri (Harley Quinn’s Revenge dahil) yer alıyor. Bir de keşke bu içeriğe Arkham Origin‘i de katsaydınız pek sevgili Virtuos Games…

 

Her iki oyunda ve DLC paketlerinde ilk dikkatimi çeken detay ışıklandırma ve gölge detayları oldu. 2009 (Arkham Asylum) ve 2011 (Arkham City) yıllarındaki karanlık ve kirli detaylar, yerini daha temiz ve aydınlık içeriklere bırakmış. Tabii teknik olarak ışıklandırma konusu daha başarılı görünüyor, bunun nedeni de Return to Arkham’ın yapımcı firması Virtuos Games’in Unreal Engine 4 teknolojisini kullanması. Işıklandırma konusu doğal olarak karakterlerin yüzlerine de yansımış ve ne yazık ki ister istemez, bazı karakterlerin yüzlerinin “tuhaf” göründüğünü itiraf etmeliyim. O zamanlardan alıştığımız grafikler, yerini daha iyisine bırakınca gözün yadırgaması normaldir. Belki de ekstra poligon sayısı ve daha parlak ışığın göze batması, karakterleri tuhaf gösteriyor olabilir ancak “iyi” anlamda tuhaf göründüğü kesin.

Batman: Return to Arkham’ı iyi yapan, oyunun kendi detayları. Easter Egg’ler, arkaplanda dönen hikaye ve ayrıca her iki oyunun da tekrar oynanabilirliği oldukça yüksek. Daha önce Arkham serisini oynamadıysanız, durmanız hata; Batman: Return to Arkham’a mutlaka sahip olmalısınız. Arkham serisini hiç deneyimlemeyenler için; aksiyon ve macera türünde olan oyunumuzda ikonik belli DC karakterleri yer alır. Batman ve onun karşısında duran birçok kötü, Gotham’ı tehdit etmektedir. Batman olarak gücümüzü kullanır, Riddler’ın bulmacalarını çözer, Joker’in ağzını yüzünü kırar ve Catwoman ile kimi zaman anlaşmalar yaparız. Ivy, Harley Quinn, Two Face ve daha fazlasını Arkham serilerinde görmek mümkündür. Ancak orijinal Batman çizgi romanlarından daha farklı hikayeye sahiptir. Bu nedenden benden size tavsiye, Arkham serisini çok ayrı bir şekilde değerlendirin.

Batman: Return to Arkham İncelemesi

Grafik, atmosfer ve karakter detayları konusunda başarılı olan remaster tadındaki oyunumuz, ses konusunda da dersine iyi çalışmış. Özellikle açık dünya öğelerine sahip Arkham City’de Gotham’ı tepeden gördüğünüzde, ambiyansı ışıklandıran o karanlık notalar, içinizi kıpır kıpır edecek. Her iki oyunun da seslendirmesi ve müzikleri zaten zamanının en iyilerindendi ve hala da aynı etkileyiciliğe sahipler.

Sonuç olarak Batman Return to Arkham, mükemmel bir remaster değil ancak daha iyisinin geliştirileceğinden de şüpheliyim. Süper kahraman oyunlarından hoşlanıyorsanız ve Arkham serisini oynamadıysanız, fırsat bu fırsattır. Return to Arkham’ın bünyesindeki oyunlara ve DLC paketleri dahil birçok içeriğe sahipseniz, bu oyun size ekstra harita görevleri, daha iyi grafik dışında fazla bir şey sunmayacaktır. Tabii arşivlemek isterseniz, o başka. Şimdiden iyi eğlenceler.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.