Tüm Dünyayı Evinizden Çıkmadan Dolaşabilirsiniz

Gelişen teknoloji sayesinde, evinizden çıkmadan yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. Örneğin, 7Slots gibi bir sitede diğer oyuncularla beraber şansınızı deneyebilir veya tüm market siparişlerinizin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak evden çıkmanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz bir şey daha var: Dünyayı dolaşmak. Bu iş için gereken tek şey zaman: Farklı kanalları kullanarak bu dünyanın harikalarını keşfedebilir ve bunu da hiçbir ücret ödemenize (veya vize almanıza) gerek kalmadan yapabilirsiniz. Aşağıda, bunu nasıl yapabileceğinize dair örnekler veriyoruz.  

Çevrimiçi Turizm Nedir?

Başlamadan önce çok kısa bir bilgilendirme yapalım. Çevrimiçi araç ve teknolojileri kullanarak gerçek dünyadaki bir yeri ziyaret etmeye “çevrimiçi turizm” adı veriliyor. Bunu basitçe web tarayıcınızla bir web kamerası canlı yayınına bağlanarak yapıyorsunuz. Bu yayın, dünyanın herhangi bir yerinden yapılabiliyor ve hemen hemen daima ücretsiz oluyor, ancak bazıları üye olmanızı isteyebiliyor. Bazı durumlarda, sanal gerçeklik gözlükleri kullanmanız da mümkün oluyor ancak bu türden yayınlar daha nadir ve bir ödeme yapmanız gerekebiliyor. Dolayısıyla, başlamak için üç şeye ihtiyacınız var:

  • Stabil ve hızlı bir internet bağlantısı.
  • Chrome, Firefox ve Edge gibi modern bir web tarayıcısına sahip bir cihaz (masaüstü ve mobil olabilir).
  • VR (sanal gerçeklik) gözlükleri (opsiyonel).

Bu yayınlar sadece görüntünden ibaret değil: Bazılarında gerçek bir rehber size eşlik ediyor ve ekranda gördüklerinizin ne olduğunu izah ediyor. Bu da, genel anlamda deneyimi o yeri gerçekten de ziyaret etmeye benzer hale getiriyor.  

Yazın Gelişini Stonehenge’de Kutlayın

Stonehenge, Dünya üzerindeki en popüler yaz gündönümü kutlamalarından bazılarına ev sahipliği yapar ancak onlara katılmak oldukça zordur: Çok uzun bir seyahati göze almanız ve bu iş için büyük bir bütçe ayırmanız gerekir. Ancak bu kutlamaya canlı yayın aracılığıyla katılabilir ve bu sorunlarla uğraşmadan büyüleyici bir deneyim elde edebilirsiniz. Her yıl, English Heritage Facebook hesabında 20 Haziran saat 21:26’da gün batımı ve 21 Haziran 04:52’de gün doğumu canlı yayınlanıyor. (Saatlerin BST dilimine göre belirlendiğini unutmayın.) Gün doğumundan ve gün batımından en az 30 dakika önce canlı yayın başlıyor ve dünyanın neresinde olursanız olun eğlenceye katılabilirsiniz.

Bir Müze Keşfedin

İkonik müzelere dijital turlar yapmanızı sağlayan bir platform olan Google Arts & Culture aracılığıyla New York City’deki Guggenheim’dan Paris’teki Louvre’a kadar pek çok müzeye göz atabilir ve hatta en ünlü sanat eserlerinden bazılarını yakından görebilirsiniz. Versay Sarayı gibi tarihi yerleri de Google üzerinden gezmeniz mümkündür. Üstelik hiçbir “giriş ücreti” ödemeniz de gerekmez. Müze ziyaretleri için başka seçenekleriniz de bulunuyor. 

Örneğin, içinizdeki çocuğu canlandıracak (veya gerçek çocuklarınızı meşgul edecek) bir şey istiyorsanız, Houston Çocuk Müzesi YouTube, Instagram ve Twitter hesaplarında etkileşimli canlı yayınlar yapıyor. Kendin yap deneylerinin yanı sıra etkinliklere ve kamera arkası sergi içeriklerine göz atabilirsiniz. Londra’daki British Museum web sitesi, ziyaretçilere tüm sanat eserlerini 360 derecelik görüntülerle keşfetme şansı veriyor. XIII. Louis’in büyük eski av köşkü Versay Sarayı’nı keşfedebilir ve Musée d’Orsay’da tüm zamanların en iyi empresyonist ve post-empresyonist tablolarına göz gezdirebilirsiniz. Hatta görkemli Eyfel Kulesi’nde bir tura çıkıp çeşitli katlarını keşfedebilir ve kule hakkında ilgi çekici bilgiler öğrenebilirsiniz.

Müzelerden daha fazlasını da keşfedebilirsiniz. Google Arts & Culture sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki milli parkları ve cazibe merkezlerini sanal olarak ziyaret edebilirsiniz. Özgürlük Heykeli, Rushmore Dağı, Büyük Kanyon, Yellowstone Ulusal Parkı ve Alcatraz Adası gibi pek çok yere sanal olarak gidebilir ve sırada beklemenize gerek kalmadan neler sunduklarını keşfedebilirsiniz. 

Bazı botanik bahçeleri de gezginlerin eğlenmesi için sanal turlar sunuyor. Örneğin, Washington D.C.’deki Amerika Birleşik Devletleri Botanik Bahçesi’nde sanal bir tura çıkabilir ve güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunların arasında Hollanda’daki Avrupa Bahçesi de yer alıyor. Keukenhof’daki bu bahçe, bir milyondan fazla lale içeren 80 dönümlük bir tarlaya sahip. Her yıl laleler Mart sonundan Mayıs ortasına kadar çiçek açıyor ve bahçenin resmi YouTube hesabından onları izleyebilirsiniz.

Google Earth de bu amaç için kullanılabilecek araçlardan biri: Tokyo’daki Meguro Nehri kiraz çiçeklerinin görkemine tanıklık edin veya Washington D.C.’deki Tidal Basin’in neye benzediğini hiç olmadığı kadar yakından görün. Sanal gezintiler, orada olsaydınız gidemeyeceğiniz yerleri bile keşfetmenizi sağlayacaktır.

Aşçılık Dersleri Alın

İtalyan bir büyükannenin hazırladığı yemekler gerçek İtalyan mutfağını daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Peki, aynı büyükanneden ders almaya ne dersiniz? İtalya, Palombara Sabina’da yaşayan 84 yaşındaki İtalyan büyükanne Nonna Nerina, Airbnb Experiences platformunda sanal aşçılık kursları veriyor. Kursta ravioli, gnocchi ve fettuccine gibi İtalyan klasiklerini nasıl yapacağınızı sanal olarak öğrenebiliyorsunuz. (Nerina sadece hafta sonları ders veriyor; hafta içi dersler torunu tarafından veriliyor.) Bu ücretli bir kurs ancak oldukça ucuz ve benzersiz bir deneyim elde edebiliyorsunuz: Evinizin konforundan gerçek bir İtalyan mutfağını ziyaret etmeniz mümkün oluyor. 

Sanal dersler demişken, aşçılık ile sınırlı olmadığınızı unutmayın. Bazı üniversiteler ücretsiz sanal sanat dersleri veriyor ve birçoğu küresel kültüre odaklanıyor. Japonya tarihini Japon profesörlerden öğrenebilir veya Mısırlı arkeologlar ile eski Mısır sanatını keşfedebilirsiniz. 

Müzikallere veya Konserlere Katılın

Sanal seyahat sayesinde artık dünyanın en büyük müzikallerini oturma odanızdan izleyebilirsiniz. Bunlar arasında yer alan popüler “Love Never Dies” ile “Jesus Christ Superstar” rock operalarını, Andrew Lloyd Webber’in YouTube kanalında ücretsiz olarak izlemeniz mümkün. Aynı şekilde, yine YouTube üzerinden 1986’daki meşhur Phantom of the Opera’yı izleyebilir, bir yandan da o tarihteki Melbourne’un neye benzediğine göz atabilirsiniz.  

Klasik müzik sevenler BBC resmî sitesinden de yararlanabilir. Bu web sitesi, dünyanın her yerinden çevrimiçi olarak izleyebileceğiniz konserler, operalar ve resitaller sunuyor: Her gün küresel bir müzik turuna çıkabilirsiniz. Bir gün Bavyera Devlet Operası’nı, ertesi gün Boston Senfoni Orkestrası’nı izleyin, daha sonra da Moskova’daki Çaykovski Konser Salonu’nda bir konsere katılın.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir