Tesettür Elbise ile Yeni Yılda Şık Olun

Yıldızlı şal kullanımı günümüzde bir çok bayan tarafından kullanılıyor. Başörtü denildiğinde artık son zamanlarda yıldızlı ve parıltılı olan şalların tercih edilmesi en fazla genç kızlarda kullanımı görülen başörtüsü çeşitlerinden olarak karşımıza çıkıyor. Tesettür denildiğinde ilk akla gelen başörtüler daha önceleri kare biçiminde başörtüler ile daha şık olarak görülür ve bu kare başörtüler neredeyse tüm kıyafetler ile birlikte kullanılırdı. Son zamanlarda yıldız dekorlu ve simli olan başörtülerin bayanlar tarafından kullanılması ve bu yıl da bu başörtülerin sıklıkla bayanlara önerilmesi dikkat çekti. Bu başörtüler sadece abiye elbiseler üzerine değil rahat ve sade olan tesettür elbise çeşitlerinin de üzerine kullanılabilecek. Her yaştan sade renkte elbise giyen bayanlar tarafından zıt renkleri ile seçilebilecek bu yıldız dekorlu veya sim dekorlu şal başörtüler bayanlarda simli ayakkabı kullanımına ve simli çanta kullanımına da bir zemin hazırlıyor.

Tesettür giyim denildiğinde akla gelen bir çok kıyafet içinde aslında tunikleri de anmadan geçmeyelim. Tunikler aslında tam da kıyafet tamamlayıcısı olarak kullanılıyor ve çoğu tesettürlü bayan tarafından tercih ediliyor. Çünkü her bayan için pantolon kullanımı çok kolay bulunuyor ve herkes tarafından pantolon kullanımının rahatlığı beğeniliyor. Bu sebepten dolayı da bayanlar tunik altına pantolon giyerek daha rahat hareket etmek için bu kombinleri kendilerine tarz ediniyor. Tesettürlü bayanların tesettür kurallarına uyabilmek için tercih ettikleri tunikler genellikle bol ve biraz da diz altında tercih edilen tunikler olarak karşımıza çıkıyor. Vücut hatlarını belli etmeyen bu tunik çeşitleri her zaman bayanların kullanabileceği tarzda hazırlanabiliyor.

Günlük Tesettür Elbise Çeşitleri

Tesettürlü bayanların zorlanmadan seçtikleri elbise çeşitlerinden olan günlük elbise çeşitleri bile son zamanlarda tesettür moda tasarımcıları tarafından bir hayli çeşitli bir şekilde tesettürlü bayanlara sunuldu. Bir çok bayan bu modellerin arasından kendisine günlük elbiseler seçerken bu elbiseleri arkadaş toplantılarında veya iş toplantılarında da kullanabiliyor. Kış aylarında olduğumuz şu günlerde bu elbiselerin bir çoğu triko kumaşlardan üretilirken bir çoğu ise keten kumaşlardan üretiliyor. Tesettürlü bayanlar bu elbiseleri kemerler, yaka tokaları ve bir çok kıyafet aksesuarı ile süslü hale getirerek sokak kıyafeti olarak da kullanabiliyor.

Elbise seçiminde bayanların zorlanmadan seçtikleri kıyafetler arasında tunikler de yer alıyor. Bir çok bayan tesettür kıyafetleri arasına tunikleri de koyuyor. Ve bu tunikleri uzun etekler veya İspanyol paça pantolonlar ile kombin ederek de kullanabiliyor. Kombin için gerekli olan kıyafet aksesuarları için kalın boyun zincirleri veya yaka tokaları da bayanların işlerini görüyor. İyi bir kombin yakalayabilmek için mutlaka olmazsa olmaz kıyafet dekorlarından çanta ve ayakkabılar da bu düz elbiselerde biraz hareketli seçildiğinde düz elbiseler neredeyse şık bir tuvalete dönüştürülebiliyor. Tesettürlü bayanların en çok tercih ettiği kare başörtü kullanımı da bu yönde günlük kıyafetler üzerine kullanılabiliyor. Artık son zamanlarda ne kadar şal başörtüye dönüş yapılsa da aslında kare başörtülerin tarihi hiç de uzak değil ve bir çok bayan tarafından yine de kullanılan bu başörtüler bazı bayanlar tarafından çiçekli bazı bayanlar tarafından da geometrik desenlerden seçilerek kullanılıyor. Bayanların tercihi haline gelmiş olan bol feraceler artık raflara kaldırılırken çok modelli feraceler dış kıyafet olarak bayanlar tarafından seçilerek kullanılıyor. Her bayan için elbise, tunik, ferace ve başörtü seçenekleri farklı olarak görülürken aslında bunların kullanımı her kadını aynı yola çıkartıyor diyebiliriz. Çünkü kullanılan renkler ve kullanılan desenler ne olursa olsun şık bir görüntü yakalanabiliyor.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.