Su kaçağı bulma İşlemi: Üsküdar

Su sızıntısı ya da çatlak sonucu sızma sorunu birçok bireyin şikayetçi olduğu ev sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Bu durumda çatlak ilerleyerek borunun patlamasına hatta bütün tesisatın zarar görmesine neden olabilmekte ayrıca apartman dairesi gibi alanlarda ise daha fazla kişinin mağdur olmasına yol açabilmektedir. Bu bakımdan su kaçağı bulma işlemi erken yapıldığında oldukça önemlidir. Fakat bazı zamanlarda ise su sızıntısının nereden geldiği bilinmemekte olup bu argüman günümüzde teknolojik aletlerin tespit yapılırken kullanılması ile yavaş yavaş son ermektedir. Su sızıntısının tespit işlemi uzman kişilerce yapılmakta olup bireylerin de dikkatini çeken birtakım durumlarda su sızıntısından şüphelenmesi mümkündür:

 • Özellikle su kaçağı durumunda ince bir ses ortaya çıkmakla birlikte bu sesin geceye yakın bir zamanda duyulması,
 • Duvarda ya da zeminde kabarıklık ya da nemli bir görünümün bulunması,

Su Kaçağı Üsküdar Servisi

Su borularının geçtiği düşünülen yerlerde sarı lekelerin varlığı ya da kabarıklık, şişlik görülmesi gibi sebeplerden şüphelenilmesi durumunda mutlaka bir tesisatçı çağrılarak mevcut su tesisatının kontrolü ve su kaçağı tespit işlemi yaptırılması tavsiye olunmaktadır. hem de zaman açısından oldukça zor durumda bırakmaktaydı. Bu konuda Üsküdar Şubemiz sizlerin 7/24 hizmetindedir.

Neredeyse herkesin başına gelmiş olan sorunların başında su kaçağı sorunu yer almaktadır. Su borularında oluşan deformasyon sonucu sızan suların gün yüzüne çıkması ile ortaya çıkan bu problemin tespit işlemi tamir işleminden daha zahmetli geçmektedir. Üzeri beton veya fayanslar ile kaplı olan su borularından sızan suları tespit etmek uzmanlık istemekteydi. Bu nedenle tek başınıza başa çıkabileceğiniz bir problem değildir.

Alanında bilgi ve deneyim sahibi su tesisatçı ustaları ile anlaşmanız sizlerin yararına olacaktır. Ersoylar su tesisatçı firmamız sayesinde Üsküdar’da  su kaçağı bulma artık çok basit!

Teknolojinin son harikası olan cihazlar ile en zahmetli sorunları bile firmamız kırmadan dökmeden noktasal olarak tespit etmektedir. Bilim insanları tarafından üretilen ve insan hayatını oldukça kolaylaştıran akustik dinleme adlı cihaz ile en zorlu sorunlar bile kısa süre içerisinde tespit edilmektedir. Su sesine karşı duyarlı olan bu cihaz en zahmetli sorunları bile kısa süre içerisinde tespit etmektedir.

Su Sızıntısı İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Su kaçağı sorunu birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte olup, bu sorunun görülmesine neden olan unsurlardan birisi de eskiyen, paslanan boruların zamanla yıpranması ve bazı yerlerinde çatlakların oluşması sonucu suların bu bölgeden dışarıya akması şekilde görülmektedir. Su kaçağına neden olan diğer nedenler ise:

 • Su tesisatı için kullanılan malzemelerin kaliteli olmaması,
 • Tesisat planının basınca göre düzenlenmemiş olması sonucu boruların aşırı basınca maruz kalması ve zamanla aşınması,
 • Pas ve kireç gibi maddelerin zamanla boruların içerisinde birikmesi ve tıkanıklık oluşturması olarak sıralanmakta olup bu durumların oluştuğu andan itibaren bir uzaman yardımı ile su sızıntısı tespiti işlemi yapılmalı ve anında onarım yapılmalıdır.

Su sızıntının onarımına yönelik adımları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Termal ısı aletleri, mikrofonlu zemin dinleyici, akustik dinleme, basınç ölçer aleti gibi yardımcı aletler ise su sızıntısının gerçekleştiği alan kırma olmadan tespit edilmektedir.
 • Tespit işleminden sonra ise çatlağın boyutu ya da sızıntının niteliğine göre kimyasal ilaçlar ile yama ve onarım işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Sorun daha büyük bir nitelikte ise o halde ilgili borunun komple ve diğer hallerde de komple tesisat değişimi yapılmaktadır.

Onarımın gerçekleşmesinde en önemli işlem su kaçağı arama işlemi olup hasarın büyümemesi için erken tespit büyük önem taşımaktadır.

Su Kaçağı ve Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

 Tespit işlemi günümüz teknolojik aletleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hem kırma olmadan hem de kaçağın tam tespiti sağlanmaktadır. Tespiti zor bir işlem olarak su kaçağı problemi, borunun herhangi görünmeyen bir yerinde meydana geliyor olabilir. Bu durumda bireylerin bu kaçağı bulma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun için uzman bir tesisatçıdan yardım alınmasının yanı sıra aynı zamanda fazla hasar verilmeden tespit edilmek isteniyorsa da son teknoloji tespit aletleri kullanılmalıdır. Üsküdar Su Tesisatçısı siz müşterilerinin daima yanındadır. Genellikle su kaçağı bulma işlemi için kullanılan aletler:

 • Su sesini dinlemek amacı ile kullanılan akustik ya da korelatör dinleme cihazı,
 • Zeminde yer alan tesisatta meydana gelen su kaçaklarını tespit etek amacı ile kullanılan mikrofonlu dinleme cihazları,
 • Isı farkı ile su kaçağını tespite yarayan termal ısı gösterge araçları,
 • Su borularındaki basınç yüzdelerini gösteren ve su kaçağı noktasını garantili tespit eden basın ölçer cihazlar olarak tanımlanmakta ve yöntemlere bağlı olarak da birçok yardımcı cihaz su sızıntısı veya kaçağını bulmak amacıyla kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.ersoylartesisat.com

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.