Schengen Vizesi Nedir?

vize

Schengen vizesi, Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için istenilen vize türüdür. Aynı zamanda Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı verir. Örneğin Almanya’ya gitmek isterseniz Almanya konsolosluğuna başvuru yapıp ilk başta Almanya’yı ziyaret ettikten sonra Almanya’dan İsveç’e geçebilme hakkınız vardır. Schengen vizesini ilk defa alıyorsanız eğer ilk başta aldığınız ülkeye giriş yapma zorunluluğunuz vardır. 1995’te yürürlüğe giren Schengen Anlaşmasından dolayı Schengen üyesi ülkeler arasında ki sınır kontrolü kaldırılmıştır. Schengen’e üye olan ülkeler; Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya Avusturya, İtalya, Finlandiya, Danimarka, İzlanda, İsveç, Norveç, İsviçre, Estonya, Çek Cumhuriyeti Litvanya, Macaristan, Polonya, Malta, Slovakya, Slovenya, Letonya, Yunanistan ve Lihtenştayn’dır. İngiltere ve İrlanda cumhuriyeti Schengen vizesini kabul etmemektedir.

Başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmalısınız. Başvurunuz sırasında tüm Schengen üyesi ülkeleri için geçerli olan vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra schengen vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp teslim edebilirsiniz. Evrakların düzenli, eksiksiz ve bilgilerin doğru olmasına özen göstermelisiniz. Evraklarınızda herhangi bir sorun oluştuğu takdirde başvurunuz kabul edilmeyebilir. Başvurunuzu bir danışmanlık firması olan pasaporTvizesi ile yapmanız vizenizin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Aksi takdirde ufak bir hatadan dolayı zaman ve para kaybı yaşayabilirsiniz. Vizenizi hemen alabilmek için danışmanlık firması ile bu işlemleri yürütmeniz sizin adınıza rahat bir süreç olur. Sonrasında ise hayallerinizi daha fazla ertelemeden keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru sahiplerinden ayrıca parmak izi istenilmektedir. Gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna gidip parmak izinizi vermelisiniz. Parmak izi uygulaması daha sonra 5 yıl içerisinde başvuracağınız tüm Schengen vizeleri için size kolaylık sağlar ve vizenizi daha hızlı alabilirsiniz. Pasaportunuzun ise son 10 yıl içerisinde alınmış olmasının yanı sıra tahribatta görmemiş olması gerekmektedir. Yıpranmış pasaportla yaptığınız başvuru kabul edilse dahi sınır görevlileri tarafından geri çevrilme ihtimaliniz her zaman mevcuttur. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekir. Ayrıca Seyahatinizin bittiği tarihten itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekir. Schengen vizesi en fazla 90 günlük seyahatler için verilmektedir. Tek girişli veya çok girişli vizeler alınabilir. Tek girişli vizeler 5 ile 7 gün için verilir. Çok girişli vizeler ise 3 aylık verilmektedir. Çoklu girişlerde seyahat edeceğiniz ülkeleri ve kalacağınız gün sayısını belirtmeniz gerekmektedir.

Başvuru yaparken aynı zamanda seyahat sigortanızı da yaptırmanız gerekir. Schengen vizesi alabilmeniz için konaklayacağınız yerin ikametgah adresini, otel rezervasyonunuzu ve seyahat gerekçenizi de belirtmeniz gerekmektedir. Evraklarınızı teslim ederken tüm bu şartları göz önünde bulundurup, evraklarınızın düzgün, bilgilerin doğru ve eksiksiz olması herhangi bir sorunla karşılaşmamak için son derecede önemlidir. Bu sorunlarla karşı karşıya gelmemek adına pasaportvizesi.com’u ziyaret edip gerekli belgeleri daha detaylı şekilde öğrenip, işlemlerinizi daha güvenli ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Başvuru yapmak için +90 0312 429 0312 telefonunu hemen arayabilir, zor görünen bu işlemleri daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.