PlayStation 5 Hangi Özellikleri ile Öne Çıkıyor?

2020 yılının sonunda herkesi heyecanlandıracak türden bir gelişme yaşandı. Sony; 19 Kasım 2020 tarihinde PlayStation 5’in piyasaya çıkacağını duyurdu. PS5’in tavsiye edilen satış fiyatı ise 8 bin 299 TL olarak açıklanmıştı.

Ancak, siz de PlayStation 5 en ucuz seçenekleri ile dikkat çeken mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Bilhassa KKTC mağazalarının bu konuda avantajlı seçenekler sunduklarını ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, PlayStation 5; pandemiden dolayı büyük ilgi gördü. Çoğu yerdeki stoklar en kısa sürede tükendi. Bu yüzden, PlayStation 5 ürünlerinin karaborsaya düştüğü biliniyor. Hatta, 15 bin TL gibi çok yüksek fiyatlara bu ürünü satmak isteyenler yok değil!

Cihazın Farklı Özellikleri Bulunuyor Mu?

Sony; PlayStation fiyatları konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak, hem Türkiye’deki hem de dünyanın diğer ülkelerindeki kullanıcıların şikayet ettiği stok probleminin en kısa sürede ortadan kaldırılacağını ifade etti. PS5; ülkemizde tek model ile satılıyor. Bir başka deyişle, disk sürücülü modeli satın almak mümkün! Ancak, disk sürücüsünün olmadığı diğer sürümü satın almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekiyor. Çünkü, diğer modele kıyasla daha uygun fiyatlı olan bu ürün her yerde bulunmuyor.

Google’da yapılan aramaların en üst sırasında PlayStation 5 satın al bulunuyor. Bir başka deyişle, birçok kişinin bu ürünü satın almak istediğini söyleyebiliriz. Peki, PlayStation 5; bu ilgiyi hak ediyor mu? Her şeyden önce, cihazın çok sayıda yeni özelliği mevcut! Hatta, bu özelliklerin bazıları; yıllardan bu yana PlayStation kullananları zorlayabilir. Özellikle konsolun yatay değil de dikey tasarımla gelmesi dikkat çekiyor. Birçok kullanıcının evinde konsolu yatay konumlandırmak adına uygun bir ortam var iken bu değişiklik biraz can sıktı. Buna ek olarak, PS4 serisi ile kıyaslandığında çok daha büyük ve ağır bir konsol içeren PS5; kullanıcıları bu konuda da zorladı. 4.5 kilo ağırlığındaki PlayStation 5 için farklı ayarlar ve düzenlemeler yapmak gerekiyor. Örneğin, konsolu yatay olarak konumlandırmayı düşünenlerin kutudan çıkan standı kullanmaları şart! Bunu yapmadıkları takdirde ciddi bir sorun yaşayabilirler.

Cihazı Satın Alanlar Pişman Olurlar Mı?

PlayStation 5 fiyatları incelendiğinde bu ürünü satın almak isteyenlerin cebinden hatrı sayılır bir miktarın çıkacağı görülüyor. Birçok kişinin aklında PS5’in satın almaya değer olup olmayacağına dair soru işaretleri bulunuyor. Ancak, ürünü karaborsaya düşmeden standart fiyat seçenekleri ile satın alanların bu kararlarından dolayı pişman olmaları pek mümkün değil!

PS5; bilhassa ultra HD blu – ray sürücüsü ile dikkat çekiyor. Bu sürücü; oyunları PlayStation Store üzerinden edinmeyenlerin çok işine yarayabilir. Ayrıca, oyun koleksiyonu yapanlar adına da önem taşıyor. Bunun yanı sıra, PS5’in sunduğu farklı avantajlar da var! Örneğin, oyun oynarken bir yandan da Youtube, Spotify ve daha birçok uygulamayı sorunsuz olarak kullanmak mümkün! Bir başka deyişle, PS5’i bir TV konsolu gibi kullanma imkanı var!

PlayStation 5 ile PS4 Pro arasında belirgin kalite farkları mevcut! 4K-120 kare/s ve 8K televizyonlara sahip olanlar için 8K-60 kare/s gösterim vaat ediyor. Ancak, cihazın birtakım eksikleri de yok değil! Bilhassa ses konusunda Dolby Vision ve Atmos desteğinin olmaması; profesyonel bir kullanıcı deneyimi arayanların canını sıkabilir. Ses konusundaki eksikliğin farkına varan Sony; Atmos yerine 3D Tempest Audio ile bu eksikliği kapatmış.

Sonuç olarak, PS5; önceki versiyonlarına kıyasla çok daha gelişmiş özelliklere sahip! Siz de PlayStation indirim imkanı sunan mağazalar ile karşılaştığınız takdirde bu cihazı satın almak adına bir dakika bile düşünmemelisiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.