ÖsymAis

ÖSYM’ye bağlı sınav ve tercih işlemlerinin elektronik ortamdan yapılmasına imkan sağlayan ösymais hem internet sitesinden hem de uygulama üzerinden erişime açıktır. Artık e-devlet üzerinden de sisteme erişim mümkün olup bu sayede adayların sınav işlemlerini daha pratik şekilde yapmaları sağlanmaktadır.

Evrak süreciyle yaşanan zaman kaybını önlemek amacıyla oluşturulan ösym aday işlemleri sistemine giriş için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılarak oturum açılır. Ana ekranda sol kısımda işlem menüsü yer almakta olup bu kısımdan tüm hizmetlere ulaşılabilir. İşlemler bölümünde başvuru sürecindekiler, tercihlerim, başvurularım, sonuçlarım, evrak referans numarası gibi kategoriler mevcuttur. Alt kısımda ise aday profili yer almaktadır. Buradan kimlik ve fotoğraf bilgileri, hes kodu, adres- iletişim ve eğitim bilgileri, sağlık durumu ve engel bilgileri, şehit ve gazi yakınlık bilgileri gibi içeriklere erişilebilir. Sınav başvurusu ya da tercih yapabilmek için profil bilgileri eksiksiz olmalıdır.

Aday İşlemleri Sistemine Giriş Ve İçeriği

Adayların aday işlemleri sistemine giriş için e-devlet bilgileri haricinde TC kimlik numarası ve eski mevcutösym şifrelerini kullanabilmeleri de mümkündür. Bu şifre önceki sınav işlemlerinde ÖSYM bürolarından alınmış olmalıdır. İsteyen adaylar şifrelerini daha sonra değiştirebilme hakkına sahiptir. Eğer zaman içerisinde şifre unutulursa giriş ekranında alt bölümde bulunan şifremi unuttum seçeneğine tıklanarak yeni bir şifre alınabilir. Bu alanda kimlin numarası kontrol, kimlik bilgisi kontrol ve güvenlik sorusu kontrol aşamaları tamamlanarak yeni bir şifre alınabilir.

Ösymais işlemleri ile ilgili bir soru ya da sorun olduğunda 444 6 796 numaralı çağrı merkezi aranarak ya da sitenin giriş ekranında bulunan yardım sekmesi kullanılarak destek alınabilir. Adaylar sıkça sorulan sorular kısmını inceleyerek de merak ettikleri soruların yanıtlarına ulaşabilirler.

Sponsor : Noter Onaylı Tercüme Bürosu

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.