Online oyun teknolojisi büyük gelirler sağlıyor

Online oyun sitelerinde oynamaktan hoşlanıyorsanız, birçok slot oyununda kazanabileceğiniz büyük bir jackpot (büyük ikramiye) olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bir örneğini görmek için hemen şimdi Big Bass Bonanza slot makinesine göz atabilirsiniz. Bu ikramiyelerden birini kazanmak her oyuncunun hayalidir, ancak bunu yapmadan önce onların nasıl çalıştıklarını, yani nasıl kazanabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bu makalede tam olarak bunu yapacak ve jackpot slotları hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz.

Jackpot türleri

Büyük ikramiyeler hakkında bilmeniz gereken ilk şey, birçok farklı türde geldikleridir. Hepsi de kazanabileceğiniz büyük bir ödül sunar, ancak ait oldukları tür, aynı zamanda bu ödülü nasıl kazanabileceğinizi de belirler. Bu nedenle öncelikle ikramiye çeşitlerinden bahsederek başlayalım. Online oyun sitelerindeki jackpot slotlarını temel olarak iki kategoriye ayırmak mümkündür:

  • Oyun içi sabit ikramiye sunanlar. Bu, bir oyunun yaptığı normal ödemelere ek olarak, oyuncunun kazanabileceği başka bir büyük ödül olduğu ve bu ödülün miktarının sabit olduğu anlamına gelir. Oyun oynarken belirli bir koşul yerine getirildiğinde jackpotu kazanmak mümkündür. Kazanabileceğiniz kesin miktarın ne olduğunu önceden bilirsiniz ve bu miktar asla değişmez.
  • Oyun içi artan ikramiye sunanlar. Bu da oyunda yer alan büyük bir ödüldür ama sabit ikramiyelerin aksine ödülün miktarı sürekli artar. Aynı nedenle, progresif jackpot olarak da bilinir. Diğer bir deyişle, sabit bir ödül miktarı yoktur: Oynanan (ve kaybedilen) her oyun, büyük ikramiye havuzunu beslemeye devam eder. Ödül miktarı, bir oyuncu kazanana kadar sürekli olarak artar. Aynı nedenle bazen milyonlara ulaşabilir. Örneğin, progresif bir jackpot’a sahip olan Mega Moolah slotu, 2016 yılında 17.879.645€ (20.062.600$, 13.209.300£) ödeme yapmış ve dünya rekorunu kırmıştır.

Peki, türü ne olursa olsun, bu büyük ikramiyelerden birini nasıl kazanabilirsiniz? Aşağıda bu sorunun cevabını veriyoruz.

Online oyunlarındaki büyük ikramiye nasıl kazanılır?

Bu, ikramiyenin türüne bağlıdır ve hepsi için geçerli olan tek bir senaryo yoktur. Oyun geliştiricileri kazanma koşullarını serbestçe belirleyebilir. Bu nedenle, belirli bir ikramiyeyi nasıl kazanacağınızı öğrenmek için ilgili oyunun ödeme tablosunu kontrol etmenizi öneririz. Her oyunda, ödeme tablosunu açmak için kullanabileceğiniz bir düğme bulunur.

Ancak pratikte çoğu büyük ikramiyeyi kazanma koşulları aynı olacaktır. Sabit veya progresif büyük ikramiyeler ya rastgele ya da belirli bir koşulun yerine getirilmesiyle kazanılır. Rastgele kazanmak, o oyunu oynayan herkesin her an büyük ikramiyeyi kazanabileceği anlamına gelir. Yani oyuncunun yapması gereken özel bir şey (örneğin belirli sembolleri çarklara yerleştirmek) yoktur. Bir ödeme ile sonuçlanan herhangi bir spin, büyük ikramiye ödülünü de tetikleyebilir.

Ancak oyun büyük ikramiyeyi kazanmak için ek bir koşul da gerektirebilir. Bazı örnekler verecek olursak:

  • Bir slot oyununda belirli sembolleri belirli sayıda yerleştirmeniz gerekebilir. Örneğin, bir ödeme çizgisine yan yana beş wild sembolü yerleştirmeniz istenebilir.
  • Büyük ikramiyeyi kazanmak için daima maksimum bahis değeriyle oynamanız talep edilebilir.
  • Büyük ikramiyenin sadece bonus turda (örneğin bedava spin turunda) kazanılabileceği belirtilebilir.

Burada pek çok farklı senaryo söz konusu olabilir ve hepsini önceden bilmek mümkün değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, oyun geliştiricileri büyük ikramiyenin nasıl kazanılabileceğini belirmekte özgürdür ve her oyun kendi özel şartlarına sahip olabilir. Slot makinelerinin arayüzünde “i” veya “?” düğmesini arayın: Hemen hemen daima, ödeme tablosu bu düğmelere tıklanarak açılabilir. Bu, sembollerin ödeme değerlerinin ve oyunun kurallarının açıklandığı bir tablodur. Aynı şekilde, jackpot ödülünün ne olduğunu ve nasıl kazanılabileceğini de açıklayacaktır.

Jackpot oyunlarında kazanma şansınız gerçekte nedir?

Bu sorunun tek ve net bir cevabı yoktur. Aynı büyük ikramiyeyi kazanma şekli gibi, jackpot kazanma şansı da oyundan oyuna değişir. Bir sonraki spin’in nasıl sonuçlanacağını kimse bilemez: Buna geliştiricinin kendisi de dahildir. Jackpot slotları da diğer tüm slot makineleri gibi bir RNG (rastgele rakam üretici) kullanır. Jackpotu kazanıp kazanamayacağınızı da bu RNG belirler. Basitçe izah edecek olursak:

  • Slot oyunlarında her sembolün ve her olasılığın nümerik bir değeri bulunur.
  • Örneğin, wild sembolü için 100 – 350 arasındaki tüm rakamlar ayrılmıştır. Oyuncu spin düğmesine bastığı anda, RNG rastgele bir rakam üretir.
  • Bu rakam örneğin “120” ise, ekranda wild sembolü çıkar. Ancak “376” ise wild değil, buna karşılık gelen sembol görüntülenir.

Bu basitleştirilmiş bir açıklamadır ancak slot oyunlarının sonuçlarının nasıl belirlendiği hakkında bir fikriniz olması için yeterlidir. RNG anlık çalışan bir özelliktir, yani spin düğmesine bastığınız an sonucun ne olacağı belirlenir. Çarkların dönmesi sadece bir animasyondur. Rakamın rastgele olması nedeniyle, ekranda ne çıkacağının, yani spin sonucunun ne olacağının önceden belirlenmesi mümkün değildir.

Bu açıklama jackpot slotları için de geçerlidir. Jackpot da spin sonuçları arasında yer alan bir olasılıktır ve onun da nümerik bir değeri vardır. Ancak tahmin edilebileceği gibi, bu değerin aralığı diğer sembollerle kıyasla çok daha kısıtlıdır. Diğer bir deyişle, RNG’nin jackpot ödemesi ile sonuçlanacak bir spin yaratma olasılığı çok daha düşük olacaktır. Bunun yüzdelik değerinin ne olduğunu bilmek mümkün değildir, kazanıp kazanamayacağınızı sadece şans belirler. Bir oyunun başına oturup yaptığı ilk spinle milyonlar kazanan oyuncular olduğu gibi, çarkları binlerce kez çevirip hiçbir şey kazanamayan oyuncular da vardır.

Bu nedenle, boşuna jackpot oyunları için bir hile veya taktik/strateji aramayın: Her ikisi de mevcut değildir. Yeterince şanslıysanız kazanır, değilseniz kaybedersiniz: Bilmeniz gereken tek şey budur. Ancak genel olarak jackpot slotlarının daha düşük RTP değerlerine sahip olduğunu unutmayın. Bu, yatırımınızın karşılığını almanın diğer slotlara kıyasla daha uzun süreceği anlamına gelir. Dolayısıyla, çok kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, standart slotları tercih etmeniz daha iyi olabilir.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.