Nedir Bu İnternet Hız Testi?

Merhaba sevgili okurlar, günümüzde internetin yayılma hızı hepimizin malumu. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte hız ve ping sorunları da kullanıcıların karşısına sıkça çıkmakta. Kullanıcılar genellikle video neden dolmuyor, internet sayfaları açılırken neden çok bekliyorum gibi sorularla bizlere gelmekte. Aslında bu tarz problemlerin temel kaynağı internet servis sağlayıcılarından kaynaklanmakla beraber düşük ihtimalle de olsa evinizdeki donanımsal malzemelerden (modem, Access Point, Repeater) kaynaklıdır.

Hepimizin başına gelmiştir, online video oyunları oynarken şunu mutlaka demişizdir ‘Ya çok kasma var’. Peki niye kasıyorsun ? Nedir bu kasmanın sebebi? Mesela ben bir dosya indireceksem öncelikle internet hız testi yaparım. Ya da online bir oyun oynayacaksam ping testi yaparım. Aldığım sonuçlara görede kendi değerlendirmemi yapar ve ona göre bir yol izlerim. Bu testleri yapmak kadar yaptığınız yer de çok önemlidir. İşte bu noktada tamamen Türk kullanıcılar için tasarlanmış yepyeni bir girişimden bahsedeceğim. https://hizturk.com/ uzun zamandır internet hız testini bu site üzerinden yapmaktayım ve aldığım sonuçlar harika! İşim gereği çok fazla seyahat etmekteyim ve bu seyahatlerim esnasında çoğu zaman mobil ağları kullanmaktayım. Mobil vericimin Turkcell olması sebebiyle de turkcell hız testi yapmam gerekiyor. Bu web sitesi üzerinden yaptığım testler her zaman en doğru sonucu verdiği içindir mi bilmem kullandığım uygulamalarda da ‘internet hız testi sonuçları’ nın faydasını fazlasıyla gördüm.

Gelelim sabit internet servis sağlayıcılarına; Türkiye’de altyapısı ve kullanıcı ağı en geniş iki büyük şirket mevcut. Bunlardan birincisi Türk Telekom namı değer Ttnet, ikincisi ise fiber altyapısı ile Turkcell Superonline. Şahsen ben işyerlerimde her iki firmadan da hizmet almaktayım. Ttnet hız testi yaptığımda genelde 8-10 mbit civarında bir sonuç alırken, Turkcell Superonline hız testi yaptığımda sonuç daha olumlu ping süreleri ve internet hızı bu firmada daha iyi sonuçlar vermekte.

Speed Test Neyin Nesi ?

Birçoğumuz duymuştur ‘speed test’ terimini. Teknik gibi görünse de aslında ‘hız testi’ nin yeni nesil tarafından kullanılan halidir. 60’lı ve daha önceki neslin pekte aşina olmadığı ‘speed test’ terimini bende çok kullanmamakla beraber ‘hız testi’ ni kullanmayı daha çok seviyorum. Netice itibari ile günümüzde bir zorunluluk, ihtiyaç haline gelen internet hız testini yukarıda verdiğim siteden en güvenilir ve anlaşılır bir şekilde yapabilirisiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir