Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil; bir isim, logo veya sembolün ticari Pazar içerisinde müşterilere malları seçerken benzersiz kimlik oluşturmak aynı zamanda bir şirketi var olan bir markayı bilmeden ihlal etmekten korumak için önemlidir.

Marka tescili yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar biri özgün olmasıdır. Piyasada var olan bir marka tescil başvurusunun yapılması durumunda, öncelikli hak sahibinin hakları ihlal edilerek haksız rekabet ortamı oluşturulacak ve hukuki yaptırımlara maruz kalma riski ortaya çıkacaktır. Bu nedenle başvurulacak markanın faaliyet alanına uygun olarak özgün olması önem taşımaktadır.

Marka tescili nasıl yapılır;

1.Öncelikle markanın faaliyet alanına uygun olan nice sınıfında araştırması gerçekleştirilir.

2.Araştırması gerçekleştirilen ve başvurulmaya uygun olan markaların başvuru evrakları hazırlanır.

3.Hazırlanan evraklarla Türk Patent’ e başvuru girişi yapılır ve uzmanlar tarafından şekli ve benzerlik

araştırması yapılır.

4.İncelemeler sonucunda uygun bulunana markalar Resmi Bülten de 2 ay yayına çıkar. Bu süreç

içerisinde markaya ilgili firmalar/şahıslar tarafından itiraz edilebilir veya görüş bildirilebilir.

5.İtiraz gelmemesi ya da gelen itirazların reddedilmesi durumunda markanın tesciline karar verilir.

Markalar 10 yılda bir yenilenmeleri kaydıyla sonsuza kadar ve sizin veya firmanızın adınıza tescilli kalabilir.

Marka tescili ticaret içerisinde aktif rol oynayan her firma için önemli bir işlemdir. Marka tescili firma adınızı benzersiz kılar. Aynı sektörde sizden başkası firma adınızı kullanamaz çünkü marka tescil işlemiyle markanızın bütün yasal hakları sizin tarafınıza geçer.

Bir marka kullanıyorsanız, ancak hiç tescil ettirmediyseniz, daha önce kullandığınızı gösterebilirseniz, başkalarının işaretinizi kullanmalarını engelleyebilirsiniz, 

MARKA TESCİLİ OLARAK NE TÜR İŞLER TESCİL EDİLEBİLİR?

İşletmenizi diğer işletmelerden ayırt etmek için kullandığınız birçok şeyin marka tescilini alıp yasal haklarını edinebilirsiniz. Şunlar için bir marka tescili alabilirsiniz:

  • İşletmenizin adı
  • Bir ürün adı
  • Logo veya etiket
  • Bir sembol veya tasarım
  • Bir ses
  • Bir ürün paketi

MARKA TESCİLİ BİR TELİF HAKKI VEYA PATENTTEN NASIL FARKLIDIR?

Marka tescili, telif hakları ve patentlerin tümü fikri mülkiyet haklarınızı korur . Ancak, her biri farklı bir özellik türünü korur.

  • Marka Tescili, bir isim, logo veya sembollün ticari Pazar içerisinde müşterilere malları seçerken benzersiz kimlik oluşturmak aynı zamanda bir şirketi var olan bir markayı bilmeden ihlal etmekten korumak için önemlidir.
  • Telif hakkı, yazılı materyal, fotoğraf, çizim veya şarkı gibi orijinal bir yazarlık eserini korur. Telif hakkı, çalışmanızı çoğaltma, gerçekleştirme, dağıtma veya görüntüleme ya da buna bağlı olarak başka eserler yaratma hakkınızı korur. Çalışmanız, oluşturulduğu anda telif hakkıyla korunur.
  • Patent, bir buluşu korur. Bir patentiniz varsa, aldığınız patentin türüne bağlı olarak, buluşunuzu sınırlı bir süre için yapma ve satma hakkınız vardır. Bu hak karşılığında, patent başvurunuzu yaparken buluşunuzu kamuya açıklarsınız. Patent almak için referansları sağlam bir patent firmasıyla işbirliği yaparak patent başvurusu yapmalısınız.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.