Makedonya Uçak Bileti BravoFly’da

10 sene öncesine kadar Üsküp’e gezmeye gidenlere ilk sorulan şuydu: Üsküp mü? Nerede orası? Kırklareli’deki Üsküp mü?

2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve iki yıl boyunca devam eden Elveda Rumeli dizisi ile birlikte bu durum hızla değişmeye başladı. Makedonya’da geçen olayları konu alan dizi, hem başkent Üsküp’ün hem de ülkenin tanınmasına ve ülkemizden bu yöne düzenlenen turistik gezilerin patlama olmasına yol açtı. Üsküp şu anda en popüler destinasyonlardan birisi haline geldi.

Peki, sokaklarda sadece etrafa bakınarak yürümektense, Üsküp’ü hazırlıklı ve bilinçli bir biçimde gezmek ister misiniz? Öyleyse yazımıza bir göz atın.

Üsküp 6 bin yıldır yerleşim bölgesidir. Roma, Bizans, Bulgar, Sırp egemenliği derken 500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğunun bir parçası olmuştur. Bu geçmişin izleri halen gerek konuşulan dilde, gerekse müzik ve yemek kültürlerindeki ortak noktalarda kendini göstermektedir. Şehirde yaşayan Türk topluluğu da geleneklerini yaşatmaktadır.

Üsküp’e 1,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşılabiliyor, Büyük İskender Havaalanı şehir merkezine 20 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Otobüs veya taksi ile rahatça ulaşım mümkün.

Şehrin merkezi ve kalbi, Makedonya Meydanı‘dır. Vardar nehrinin kenarındaki meydanı merkez alan 2014 Projesi isimli çok pahalı bir çalışma sonucu, 20 yeni bina inşa edilmiş ve meydan ve çevresine 40 kadar heykel/anıt yerleştirilmiştir. Turistlerin ilgi gösterdiği meydanda fotoğraf çekebilir, yanıbaşında yer alan ve Vardar boyunca sıralanan kafelerde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Üsküp gibi pek çok güzel şehri ve tarihi içinde barındıran Makedonya’ya ucuz uçak bileti alarak seyahat planlayabilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.