İş Değişikliğinin Faydaları

İş hayatında zaman zaman değişiklik yapmak hem kendiniz için hem de çalıştığınız işyeri için oldukça önemli olabilmektedir. İnsan, bir alanda çalışmaya başladıktan sonra aradan zaman geçtikçe çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sıkıntıların en basiti ise çalıştığı işten sıkılmaya başlamak ve ilk günkü heyecanını yitirmek olacaktır. Kişi, uzun süre çalıştığı bir işte aradan geçen zamanın da etkisiyle ilk günkü heyecanını kaybetmekte ve aslında severek yapmaya başladı işten giderek sıkılmaya başlamaktadır.

Bu durum çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmakla birlikte aynı zamanda kişisel gelişiminde önünde büyük bir engel olabilmektedir. İşe ilk başladıktan yıllar sonra aynı verimde ve iştahla çalışamayan kişiler, mesleki kariyerinde herhangi bir yükselme yaşayamadığı gibi aynı zamanda farklı alanlarla ilgisini tamamen kesmesinden dolayı da kendini geliştirememektedir. Bu gibi durumlarda en önemli adım ise iş değişikliği yapmak olacaktır.

İş değişikliği meslekte yükselmenizi sağlayacaktır

İş değişikliği yapmak, kişinin bulunduğu alandaki yükselişine yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda farklı pozisyonlarda, nasıl bir çalışma sistemine sahip olacağını da çok daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Bundan dolayı belirli bir iş yerinde uzun süre çalışmış olan ve bu iş yerindeki veriminin her geçen gün azaldığını fark eden birisi, farklı işkollarına geçiş yaparak kendisini bu şekilde denenmelidir. Bu durum hem kişi hem de şirketi için oldukça sana önemli bir karar olacaktır. Ayrıca iş değişikliğinin birbirinden farklı faydalarını da anlamış olacaktır.

Genel şartlar altında bakıldığında iş değişikliğinin üç temel faydasını sıralayabiliriz.

1- Daha fazla kazanın

Çalışmakta olduğunuz işyerinde uzun süredir bulunuyor olmanız aynı zamanda belirli bir pozisyonda sıkışıp kalmanıza neden olacaktır. Bu sıkışıklık mesleki açıdan sizi körelteceği ve yükselmenizin önünde en büyük engel olabileceği için kazancınızı da doğrudan etkileyecektir. Bu durumda özellikle sabit bir gelir elde etmek ve ayrıca farklı miktarlarda kazanç sağlamanızında oldukça zor şartlarda gerçekleşeceğini bilmelisiniz.

Bu gibi durumlar karşısında yapacağınız en önemli adımlardan birisi iş değişikliği olacaktır. Özellikle çalışma alanınız aynı sektör olmasına rağmen daha yüksek pozisyonlarda iş bulabileceğiniz şirketler ile irtibata geçebilir ve bu sayede küçük bir iş değişikliği sayesinde daha üst pozisyonlarda görev almayı başarabilirsiniz.

Bu başarı sayesinde aynı zamanda yeni şirketinizle yeni bir anlaşma yapacağınız için maaş durumunuzu da iyileştirme şansını elde etmiş olacaksınız. Özellikle bir üst pozisyonda çalışma imkanı elde etmeniz durumunda mevcut durumdaki kazancınızın çok daha üzerinde bir gelir elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Bu gelir artışı aynı zamanda sizin işinize olan bağlılığınızı arttıracak ve içinde bulunduğunuz durumdan memnun olacağınızdan dolayı iş verimliliğini zinde artmış olduğunu gözlemleri bileceksiniz.

2- Lider olma şansını elde edin

İnsanlar, belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra doğuştan gelen liderlik vasfını ortaya çıkarmak ve artık farklı pozisyonlarda kendi karakterini ortaya koyarak liderlik yapmak isteyebilmektedir. Özellikle uzun süreli çalışmaların ardından liderlik vasfı olan kişilerin, bulunduğu pozisyondan sıkılarak lider olma çalışmalarına girişmesi muhtemeldir.

Birçok şirkette yükselme imkanı elde etmeniz oldukça zor olacağından dolayı sizinde liderlik vasfınızı ortaya çıkarabilmeniz oldukça güç olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız halinde yapacağınız en mantıklı tercih, iş değişikliği olacaktır. Özellikle yılların vermiş olduğu deneyimi kullanarak yeni iş başvurularında bulunup, aynı zamanda bu başvurular sırasında daha üst pozisyonlarda görev almaya çalışabilirsiniz.

Bu noktada en önemli yapacağınız işlem ise cvhazırlama işlemidir. Cvhazırlama işlemini oldukça profesyonel bir şekilde yapmalı ve bu konuda gerekiyorsa yardım almalısınız. Yeni başvurunuzda, daha üst pozisyonlarda bulunan bir iş talebinde bulunacağınız için bu pozisyona uygun olacak bir şekilde CV hazırlamalı ve özellikle bu aşamadaki kriterleri tamamen karşılayabileceğinizi ifade edebilmelisiniz.

CV hazırlama işlemleri sırasında, alacağınız profesyonel destek hem hatasız bir şekilde hazırlık yapmanızı sağlayacak hem de iş başvurusu sırasında neler yapmanız gerektiği ile ilgili temel bilgileri size sunacaktır. Bu sayede bulunduğunuz pozisyondan daha üst pozisyonlarda çalışma imkanı elde edebilecekken ayrıca içinizde bulunan liderlik vasfını da daha net bir şekilde ortaya çıkartacaksınız.

Bu hazırlık için profesyonel hizmet sunan CV maker platformunu kullanabilirsiniz. Sizin adınıza güncel gelişmeleri yakından takip eden www.cvmaker.com.tr, en doğru hazırlığı yapmanız için tüm imkanlarını kullanacaktır. Bu sayede hem kendiniz için hem de yeni işe kabul edilebilmeniz için oldukça sağlam bir CV hazırlamış olacaksınız.

Başvurunuz sırasında yeni başlayacağınız şirketteki lider boşluğunu rahatlıkla doldura bileceğinizi kanıtlamalı ve bu anlamda bu tür çalışmaların altından rahatlıkla kalkabileceğinizi oldukça iyi bir şekilde ifade etmelisiniz. Aksi takdirde daha düşük pozisyonda çalıştığınız bir şirketten daha üst pozisyonda personel alımı yapacak şirkete geçişinizde zor olacaktır.

3- Seni mutlu edecek işi bul

İnsanların çalıştıkları iş yerinde verimli olmaları, aynı zamanda bu işi ne kadar sevdiklerine bağlıdır. İnsanlar yaptığı işi sevmiyor olması durumunda verimini en düşük seviyede ortaya koyabilecektir. Bu durum karşısında yeterince verimli olamayacağınız için birçok sorunla karşı karşıya kalabileceksiniz. Bundan dolayı eğer sevmediğiniz bir iş içerisinde bulunuyorsanız en kısa sürede iş değişikliğine gitmelisiniz.

İş değişikliği yapmadan önce ilk olarak hangi sektörde çalışmak istediğinize ve bu sektörde hangi pozisyonda kendinizi daha mutlu hissedeceğinize konsantre olmalısınız. Bu aşamada iyi düşünerek karar vermeli ve atacağınız adımları bu çerçevede atmalısınız. Bu aşamada alacağınız tüm kararlar hem mevcut durumda bulunduğunuz işinizle hem de gelecekteki kariyerinizle ilgili doğrudan bir etki oluşturacağı için yapacağınız en ufak hata karşısında oldukça büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir