Hastalıklara Ve Yaşlılığa Özel Beslenme Programları

Beslenme yalnızca tartıldığınızda karşınıza çıkan sayıyı değil, sağlığınızı da etkiler. Kötü beslenme sonucunda kan bulguları kötüleşir, potansiyel hastalıklar kendini göstermeye başlar. Hangi yaşta olursanız olun doğru beslenme hayatınızı olumlu olarak değiştirir. Ayrıca doğru beslenme damak tadınıza uymayan yiyecekleri yemek zorunda kalmak değildir. Sağlığınıza ve biyolojik öğelerinize göre doğru bir şekilde oluşturulan beslenme sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlarken damak zevkinizi göz ardı etmez.

Diyetisyen Derya Şahin ile hazırlanan kişiye özel diyetler yeni yaşam tarzınızı oluşturur ve bu tarzı benimsemenizi sağlar. Aylık olarak oluşturulan programlarda haftada bir kez görüşülür ve düzenli olarak kilo, yağ, kas, sıvı oranları takip edilir. Bir ay sonrasında kişi beslenme programının getirdiği yararları görecek ve bir daha bu güzel yaşam tarzından vazgeçemeyecektir. Bu beslenme programları, herkese özel olduğu için farklı hastalıklara ve yaşlanmaya özel olarak da belirlenir.

Hastalıklara Özel Beslenme Programı Hizmetleri

Çağımızda insanların günlük hareketinin azalmış olması ve genetik faktörler halihazırda sağlığı tehdit eden durumlardır. Bunların üzerine bir de sağlıksız beslenen bir insan kendini gizleyen hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Obezite, damar ve kalp hastalıkları, hipertansiyon, hormonlarda bozulmaya bağlı gelişen hastalıklar ve birçok hastalık daha yanlış beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkar. Fakat bu hastalıklarda beslenme sayesinde büyük oranda azalma görülebilir, ya da en azından hastalığın verdiği rahatsızlık minimuma indirilebilir. Bu nedenle hastalıklarda beslenme diyetinin doğru olması muazzam bir öneme sahiptir.

Hastalıklarda beslenme hizmeti için öncelikle kişinin hastalığını hekim teşhis etmelidir. Ardından kişinin kan tahlilleri doğrultusunda 3 ay boyunca kişiye beslenme tedavisi uygulanır. Bu süreçte beslenmeye ek olarak kişiye beslenme tipi ve bunun hastalığına etkisi hakkında doğru ve detaylı bilgi verilir. Bu sayede kişi hastalığı ve nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilinçlenerek sürekli olarak daha sağlıklı bir hayata kavuşur. Hastalıklara özel beslenme programları içinde çölyak hastalığı, kanser ve tedavisi, böbrek, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, yeme davranış bozuklukları, karaciğer hastalıkları, diyabet gibi birçok hastalık için beslenme tedavisi hizmeti vardır.

Yaşlılıkta Beslenme Programı Hizmeti

Yaşlanmaya halk arasında kötü bir gözle bakılır. Bunu nedeni, çoğu kişinin yaşlılıkta hastalıklarını veya yaşını bahane ederek yediklerine önem vermemesidir. Halbuki doğru beslenme ve kendine bakma ile yaşlılıkta da sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamak mümkündür. Bunun için diyetisyenden doğru bir beslenme programı alınması gerekir.

Aynı zamanda yaşlılıkta beslenme ihtiyaçlarının nasıl olduğu bilgisini de kişinin öğrenmesi gerekir ki program bitiminden sonra da doğru beslenmeye devam edebilsin. Yaşlılıkta ortalama 1600 kalorilik bir enerji günlük tüketimde yeterli görülmektedir. Yine de bazı vitamin ve mineral ihtiyaçları yaşlılıkta artmaktadır. Örneğin, yaşlılıkta kalsiyum ihtiyacı artar. Bunun nedeni kemiklerin büyümesinin durmasına rağmen kemiklerin her yaşta sağlıklı kalmasının gerektiğidir. Aynı zamanda yaşlılıkta sık görülen kemik zedelenmeleri ve çatlaklarını doğru oranda kalsiyum alımı ciddi derecede önler. Kalsiyum alımı haftada 3-5 gün güneş ışığında kalarak sağlanabilir.

Güneş olmadığı zamanlarda D vitamini alınarak eksiklik giderilebilir. Yaşlılıkta sık görülen halsizlik ve yorulma sorunları içinse demir ve c vitamini alımının sağlanması gerekir. Bu ihtiyaçların hangi dozda ve nasıl alınacağı yaşlılıkta beslenme durumuna tekabül eder. Kişinin yaşına, cinsiyetine, kiloya ve diğer biyolojik özelliklere göre değişen ihtiyaçları belirlemek için diyetisyene başvurmak gerekir. Diyetisyenin hazırlayacağı kişiye özel yaşlılıkta beslenme diyeti ile kişi yaşam standartlarının iyileştiğini gözlemleyecektir. Böylelikle kişi ikinci baharını daha sağlıklı ve huzurlu geçirebilecektir.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. selma kıvanç dedi ki:

    Beslenme yalnızca tartıldığınızda karşınıza çıkan sayıyı değil, sağlığınızı da etkiler. işte bu söz her şeyi anlatıyor aslında. Beslenmenin hayatımız boyunca ne kadar önemli olduğunun insanlar farkında değiller. beslenme iyi olmazsa vücutta hastalıklar meydana gelmeye başlıyor.

  2. Bebek dedi ki:

    Hastalık ve yaşlılıkta sağlıklı bir hayat sürebilmek için bebeklik dönemindeki beslenmenin önemi büyüktür. Özellikle bu dönemde anne sütüne ve beslenmeye özen göstermek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir