Güvercin türleri nelerdir?

Güvercin cinsleri arasında en çok bilineni evcil güvercinlerdir. Bu türler çoğunlukla iletişim için kullanılır. Uzun mesafeler kat edebilen bu güzel kuşlar, kaya güvercini olarak da bilinir.

Gökçe güvercini türü çoğunlukla ağaç ve yer kovuklarında yaşar. Bu türlerin çoğu Akdeniz ve Orta Anadolu’da yaşar.

Güvercinler, bir İngiliz güvercin türüdür. Bu güvercinler uzun yüksek uçuşlar yapabilirler. Gece uçuşu da mümkündür. Çok enerjik bir türdürler. Kuyrukları da uzun ve dardır.

Ankut güvercini Diyarbakır’da en çok yetiştirilen türdür. Çok az safkan nesilleri var ve nesli tükenmek üzere. Kendilerine has sesleri vardır. Bacaklardaki paçalar da bu kuşların en önemli özelliklerinden biridir.

Türkiye’de bulunan güvercin türü;

Kaya güvercini

Gökçe güvercini

Tahtalı güvercini

Evcil güvercin

Kumru

En yaygın güvercin hastalıkları

 Kuş türleri arasında en yaygın kuş türü olan güvercinleri besleme konusunda ülkemiz önemli bir potansiyele sahiptir. Öncelikle size 300 farklı kuş türü olduğunu söylemek istiyoruz. Ortalama olarak 10 farklı kuş türü ülkemizde yaşam alanı bulmaktadır.

Güvercin Hastalıkları

Coccidiosis Hastalığı

E-coli Hastalığı

Hexamitiasis Hastalığı

Ornitosis Hastalığı

Pox Hastalığı

Tuberculosis Hastalığı

Cadidiasis Hastalığı

Plasmodiosis Hastalığı

Pasteurelosis Hastalığı

Adenovirus Hastalığı

Streptococosis Hastalığı

Hastalık hastalıkları belirtileri şu şekildedir;

Bir virüsün neden olduğu paramiksovirüs hastalığı bulaşmış güvercinlerde iştahsızlık ve kilo kaybı gibi belirtiler görülür. Ayrıca bu durumu yaşayan güvercinlerde bacak felci de görülebilmektedir. Bu hastalığa sahip güvercinlerin ölüm oranı yüksektir.

 Bakteriyel salmonellozdan mustarip güvercinlerde eksiklik, halsizlik, kilo kaybı ve kanat tümörleri şeklinde şişlik gelişebilir. Bu hastalık daha çok genç ve gençlerde ortaya çıksa da ölümcüldür.

 Güvercinlerin cinsiyetini belirleme

 Güvercinin cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusuna cevap boyun bölgesinden analiz edilebilir. Erkek güvercinlerin boyunları dişi güvercinlere göre belirgin şekilde daha kalındır. Boynun kalınlığına benzer şekilde, erkek güvercinlerin kasık ve karın birleşim yerinde dişi güvercinlere göre çok daha kalın bir kemiğe sahiptir.

Güvercinlerin cinsiyeti de cevaplarından çıkarılabilir. Güvercin gagasına hafifçe vurulduğunda tepki vermiyorsa erkek güvercindir. Gagalamaya rağmen güvercin gerginleşiyor, ürkek davranıyor ve ara sıra düşüyorsa bu güvercinin dişi olduğu söylenebilir.

Tabii ki belirtmek gerekir ki verilen tepkilerden güvercinlerin cinsiyeti anlaşılmaya çalışılırken güvercinlerin sağlıklı olduğundan emin olunması gerekmektedir. Çünkü sağlıksız bir güvercin normalden farklı tepki verme eğilimindedir.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.