Formula 1’de korkunç kaza

Silverstone GP korkunç bir kazayla başladı ve yarış kırmızı bayrakla durduruldu. Alınan bilgiye göre Çinli sürücü Zhou’nun arabası takla attıktan sonra demir parmaklıklara sıkıştı. Alpa Romeo garajından alınan resmi olmayan bilgilere göre Zhou’nun sağlık durumunun iyi olduğu söyleniyor. Açıklamaya göre, kazaya karışan pilotların durumlarının iyi olduğu ve kontrol amaçlı tedavilerinin devam ettiği belirtildi. Formula 1’den yeni açıklama da gecikmedi. Çinli pilotun hayati tehlikesinin bulunmadığı hiltonbet giriş ve tedavi gördükten sonra tıp merkezinden ayrıldığı bildirildi. Formula 1 ilginç bir aşamadan geçiyor. Sürekli eklenen teknolojik yenilikler sporu maksimuma çıkarıyor. Bu yenilikler, sporcuların ve takımların maksimum çaba göstermesini gerektirir. Takımlar teknolojik yenilikleri arabalara uyarlamak için savaşıyor ve milisaniyeler kazanıyor. Sürücüler ise, ekibin yeniliklerini sürüşlerine uyarlayarak otomobillerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışırlar. Tüm bu zorluklara kural koyucular da katılarak bütçe, gelişim limitleri gibi parametrelerle takımları boğulma noktasına getirdi. Şampiyonluk için verilen kıyasıya mücadelenin de etkisiyle bu sezonun zorluk seviyesi daha da arttı.

 Ana görev, bu sezon mümkün olduğunca az para harcayarak ve rüzgar tünelinde bu yılki arabaya mümkün olduğunca az zaman harcayarak gelecek yılın devrimine hazırlanmaktır. Bu arada, ilk iki takım şampiyonluk için rekabet etmeyi umuyor, alt takımlar ise mümkün olduğunca çok puan toplamayı umuyor. Çünkü şampiyonluğu kazanmak veya sezonu rekabete karşı bitirmek prestij ve gelirle eş anlamlıdır. Kısacası her puan para demektir.

 Ancak, bu zor görev söz konusu olduğunda ekiplerin önünde çok önemli bir engel vardır: kazalar. Şampiyonluk ve orta menzilli savaşın zorlukları pilot hatasına, pist dışında ve engellerde gerilimin bitmesine ve pilotlar arasında çarpışmalara neden oldu. Bu, 1

5 milyon dolarlık bütçe sınırını karşılamakta zorlanan ekiplerin işini biraz daha zorlaştırıyor. Aslında savaşın acısı ekipleri bir anlamda sıkıştırdı: Motor parçalarında izin verilen sınırların tutulması. Bildiğiniz gibi mevsimlerin en önemli kurallarından biri sınırlı motor parçalarının sınırlı kullanımıdır. Turbo, içten yanmalı motor, akü, kontrolör, şanzıman, egzoz, MGU-K ve MGU-H gibi parçaların tüm kullanım hakları kısıtlanmıştır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.