Erkek Estetik Operasyonları Nelerdir?

Artık erkekler de çeşitli estetik operasyonlar sayesinde daha bakımlı ve ideal bir dış görünüme kavuşmayı düşünürler. Ama erkeklere uygulanan estetik operasyonlar, kadınlara uygulanan estetik operasyonlara göre biraz daha farklıdır.  Sizler için erkek estetik operasyonları nelerdir? Sorusunu konunun uzmanı olan, doç. Dr. Tayfun Türkaslan’a sorduk. Konu hakkında merak ettiğiniz detayları sizler için anlattı…

Erkekler için yapılacak olan estetiklerde mutlaka birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında ise uygulanan estetiklerin kesinlikle doğal görünmesi şarttır. Bu sayede istenilen sonuç en iyi şekilde elde edilmiş olacaktır. Öte yandan erkek estetiklerinde belli bir kalıp yerine kişiye özel bir planlama yapılması daha doğru olacaktır. Operasyonun uygulanacağı kişi ise konu hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgilendirilmelidir.

Erkeklerde En Sık Yapılan Estetik Operasyonlar Nelerdir?

Erkek estetik çeşitleri eskiye oranla daha fazla çeşitlilik göstermektedir. Ama buradaki esas önemli konu erkeklere uygulanacak olan estetiğin kesinlikle doğal bir görünümde olması ve erkeksi ifadenin kaybolmamasıdır. Bu da çok derin planlama ve organizasyon gerektiren durumların başında gelir. Erkek estetik operasyonları nelerdir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak…

Erkekler İçin Kaş Düşüklüğü Estetiği

Erek yüz bölgesinde kaş ve kirpik mesafesi birbirine oldukça yakındır. İlerleyen yaşlarda ise cilt elastikiyet yapısını büyük oranda kaybettiği için göz ve kaşlar arasındaki mesafe daha da kısalacaktır. Bu durumda ise erkekler kaş kaldırma operasyonları veya göz kapağı düşüklüğü estetiği yaptırabilirler. Günümüzde orta yaşlı pek çok erkek bu tür estetik operasyonları daha sık yaptırmaktadır. Kaş kaldırma veya göz kapağı kaldırma estetiğine ek olarak, ihtiyaç duyulması halinde göz veya kaş botoksu da yapılabiliyor.

Erkeklerde Burun Estetiği Operasyonu

Artık burun estetiği sadece bayanlar için değil erkekler için de sıklıkla yapılan bir estetik türüdür. İlk olarak hastanın burnu analiz edilir. Çünkü burun estetiğine ihtiyaç duyulmasının çeşitli nedenleri mevcuttur. Ve bu nedenle doğrultusunda iyi bir planlama yapılarak erkek burun estetiğinin yapılması şarttır. Bu konuyu biraz daha derinleştirmek gerekirse; bazı kişilerde yapılması gerekli olan burun estetikleri tamamen sağlık kaynaklı olabileceği gibi bazı durumlarda ise estetik kaygı nedeni ile yapılır. Erkek burun estetiği çeşitlerine bakacak olursak;

  • Kaza gibi durumlar nedeni ile burun kemiğinin kırılıp, eğri bir şekilde kaynaması sonucu burun estetiği yapılır.
  • Kemerli burun estetiği, en sık yapılan erkek burun estetik türlerinden biridir.
  • Kalın burun sırtının inceltilmesi,
  • Burun ucu törpülenmesi, özellikle burun ucunda yaşanan sarkmalar için tercih edilmektedir.
  • Yüz bölgesine uyumlu burun estetiği,

Tüm bu gibi durumlar erkeklerde yapılan burun estetiklerinin en sık görüldüğü operasyonlardır. Elbette herkes için farklı bir estetik operasyon söz konusu olacaktır.

Erkekler İçin Çene Estetiği

Erkeklerde daha karakteristik bir yüz hattına kavuşmak için yapılan işlemlerden biri de çene estetikleridir. Çene estetiğinde erkekler kendilerini daha bakımlı ve daha estetik bir yüze sahip olabilirler. Eğer çene olması gerektiğinden daha uzun ise çene törpüleme işlemleri yapılabilir. Öte yandan çene kemiği çok geride ise çene dolgusu işlemleri gibi bir takım farklı operasyonlar yapılabilir. Ancak çene dolgusu gibi bir durum söz konusu olacak ise mutlaka plastik cerrah ile görüşülüp, detaylar görüşülmeli ve operasyon daha planlı bir şekilde ilerlemelidir.

Erkek Meme Estetiği

Jinekomasti adı verilen meme büyümesi erkekleri en çok rahatsız eden problemlerin başında gelir. Pek çok erkekte yaşanan meme büyümesi sorununun nedeni tam olarak bilinmese de yağ bezelerinin aşırı büyümesi olarak görülür. Meme büyümesini önlemek için bir takım cerrahi operasyonlara ihtiyaç vardır. Yani meme büyümesi tedavisi için jinekomasti ameliyatı yapılır. Erkeklerde meme büyümesi son dönemlerde daha sık karşılaştığımız durumlardan biridir. Kadınsı görünümün tamamen ortadan kalkması için mutlaka gerekli tedaviler ile birlikte estetik operasyonların da yapılması şarttır.

Erkeklerde Yüz Gerdirme Estetiği

Daha çok kadınlarda görmeye alışık olduğumuz yüz gerdirme estetikleri artık erkelerde de sıklıkla yapılabiliyor. Üstelik yüzün belli bölgeleri kadınlara göre erkeklerde daha belirgin sarkmalara neden olabilir. İlerleyen yaşlarda vücudun kojojen miktarının azalması ile birlikte yüz ve yanak bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda ise yapılması gereken, yüz bölgesinin saç kısımlarından itibaren gerginleştirilmesidir. Ama yüz gerdirme operasyonu sonun da saç hizasından itibaren ameliyat izi kalır. Bu iz ise 6 ila 12 ay gibi sürede azalarak görünmeyecek duruma gelir. Ayrıca eğer erkekler isterse yüzün sakal bölgesinin başladığı çizgiden de yüz gerdirme operasyonları yapılabilir. Elbette erkekler yüz gerdirme estetiği yaptıracakları zaman ilk olarak hekimleri ile beraber tüm detayları en ince ayrıntısına kadar görüşüp, bir planlama yapmaları daha doğru olacaktır.

Erkek Dudak Estetiği

Bilindiği üzere erkek dudakları kadınların dudaklarına göre daha incedir. Özelikle artık erkekler eskisi gibi bıyık kullanmamaktadır. Bu da dudakların estetik sorunlarını belirgin bir şekilde oraya çıkarabilir. Bu nedenle artık günümüzde pek çok erkek dudak estetiği yaptırma yolunu tercih etmektedir. Dudak estetiğinde ise ilk öncelik üst dudağa verilir. Çünkü üst dudak, alt dudağa göre daha incedir. Bu durum sadece yüz estetiğini değil, aynı zamanda da gülüş estetiğini de derinden etkilemektedir. Dolayısı  ile artık daha şık bir gülüş yapısına ulaşmak isteyen kişiler ve daha dolgun dudaklara kavuşmak isteyen erkekler sadece yarım saat gibi kısa bir sürede daha dolgun dudaklara kavuşabilirler. İlk olarak erkek dudağına yapılması gereken dolgunun miktarı belirlenir. Çünkü erkek dudağı kadın dudaklarına nazaran daha doğal durmalı ve yüzdeki erkeksi görünüm korunmalıdır. Dolgu miktarı belirlendikten sonra ise dudaklara uyuşturucu kremler veya lokal anestezi yapılarak, dudak dolgusu işlemine başlanır. Dudak dolgusu yapıldığında yüz bölgesinde hoş bir görünüm elde edilir. Ama erkeklere uygulanan dudak estetikleri çok fazla belirgin olarak anlaşılmaz.

Erkeklerde Kalça Küçültme Estetiği

Erkeksi görünümü bozan durumlardan biri de çok büyük kalçalara sahip olmaktır. Bu durum pek çok erkeği psikolojik olarak etkilemektedir. Ancak artık kalça küçültme operasyonları sayesinde erkekler kendilerini daha rahat hissedebilirler. Burada yapılan işlem ise oldukça kolaydır. Liposuction ameliyatı ile erkekler istedikleri erkeksi görünüme kavuşabilirler. Liposuction ameliyatı, bir yağ aldırma işlemidir. Yani kalçada görülen fazla yağlar, özle teknikler sayesinde istenilen ölçülerde alınabilir. Bu estetik ameliyat ise oldukça kolay ve çok fazla zaman istemeyen bir durum olduğu için son dönemlerde sıklıkla pek çok erkek tarafından tercih edilmektedir.

Erkeklerde Botoks

Botoks, her ne kadar kadınlar için bir estetik uygulama gibi görünse de aslında erkekler de sıkça botoks yaptırmaktadır. Ama erkekler için uygulanan botoks operasyonları kadınlarda olduğu gibi çok belli olmaz ve belli olmaması için ekstra özen gösterilir. Erkekler için uygulanan bu botosk işlemine verilen isim ise brotoks uygulamasıdır. Brotoks estetik operasyonun da kesinlikle göz önüne alınması gereken durum ise kişinin mimiklerini kullanabilmesidir. Her ne kadar yüz hatlarında oluşan çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılsa da uygulama yapılan kişide mutlaka doğallık ön planda tutulmalıdır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.