E-Devlet Entegre Elektronik Sistem Nedir?

1450084149447

Yazımız için seçtiğimiz başlıktan da anlaşılacağı gibi e devlet entegre elektronik sistem, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde hizmet veren devlet kurumlarının vatandaşlarına sunduğu hizmetlerin e-devlet adı verilen sistem sayesinde kurumların bu sisteme entegre edilmesi ve belirlenen tek bir kimlik doğrulaması ile; bu doğrulamalar ise e-devlet şifresi, e-devlet elektronik imza, e-devlet mobil imza gibi giriş yollarından oluşmaktadır. Bir önceki cümlede belirttiğimiz giriş yöntemlerinden birisiyle akla gelebilecek her türlü hizmete ulaşılması entegre elektronik hizmeti ifade etmektedir.

E-Devlet ssk sorgulama  için yukarıda da bahsettiğimiz gibi e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza gibi giriş şifreleri gerekiyor. Bu şifrelerden birisi veya bir kaçını edinme imkanınız bulunmaktadır. En kolay edinilen giriş seçeneği ise e-devlet şifresidir. Bu şifreyi temin etmek diğer giriş yollarına göre daha kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek şey ev veya iş yerinize en yakın PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor. PTT şubelerine gittiğinizde gişe de görevli memurlar tarafından zarf içerisinde verilen şifre ile rahatlıkla sisteme giriş yapabilirsiniz. İlk kez şifre alan ve ardından sisteme giriş yapacak vatandaşlar için dikkat edilmesi gereken nokta; zarf içerisinde alınan ilk şifrenin değiştirilerek daha kolay hatırlanacak bir şifrenin şeçilmesi daha uygun bir davranış olacaktır. Aksi bir durumda ise şifreyi unutabilir ve tekrar şifre almak zorunda kalabilirsiniz. Bu kez ödeyeceğiniz ücret 4 TL olacaktır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.